Zakładamy ogród!

Marzysz o własnym ogrodzie, ale nie wiesz jak go urządzić lub nie masz na to czasu? Pomożemy Ci w tym. Dla każdego wymarzony ogród może oznaczać coś innego. Czasem zdarza się też, że sam właściciel nie wie, jaki powinien wyglądać jego wymarzony ogród – my pomożemy Ci z każdym wyborem i decyzją.

Pierwszym elementem jest odpowiedni projekt ogrodu. Warto obejrzeć kilka gotowych ogrodów, które pomogą nam się zainspirować i podjąć decyzję co do wyglądu naszego  zakładanego ogrodu. Jeśli w innych ogrodach znajdujemy wiele elementów, które nam się podobają, istnieje duże prawdopodobieństwo zrobienia idealnego projektu. A potem zostaje już tylko odpowiednie rozplanowanie i realizacja.

Jak się zabrać za rozplanowanie ogrodu?

Odpowiednio stworzony schemat nasadzeń, przebieg rabat i trawnika może przynieść nam sukces. Jednak odpowiedni projekt wymaga wiedzy, doświadczenia, a także znajomości roślin. Dlatego najlepiej zdać się na profesjonalistów – pozwoli to uniknąć błędów, a co za tym idzie – kosztów ich naprawy.

W każdym ogrodzie należy zastanowić się nad takimi elementami jak ścieżki, podjazdy i ich przebieg, tarasy (balkony), architektura ogrodowa (altana, łuk, pergola), staw (lub inny element wodny), grill lub kominek oraz meble ogrodowe.

zakładanie ogrodów

Ścieżki mają za zadanie łączyć różne elementy – ulicę z domem, garaż z ulicą, taras z wejściem do budynku. Ścieżki ogrodowe stale nam towarzyszą i są niezbędne zwłaszcza w czasie deszczu, dlatego też należy dobrze zastanowić się nad ich lokalizacją, szerokością oraz przebiegiem.

Pamiętajmy, że w ogrodzie przyda się dodatkowe miejsce jako przedłużenie domu – dzięki niemu można w dowolnym momencie wyjść na zewnątrz i poczuć się w ogrodzie. Takim miejscem może być taras.

Architektura w ogrodzie

Elementy architektury ogrodowej doskonale budują oraz zdobią ogród. Pergola przyda się dla pnączy, jeśli takowe lubimy, łuk to dodatkowe przejście do innej części ogrodu, a altana zapewni miejsce pod dachem, gdzie można zorganizować nawet większe przyjęcie.

Altanie z reguły towarzyszy kominek lub grill, który umożliwi przyjemne przygotowywanie posiłków na łonie natury. Migoczące płomienie o zmroku tworzą miłą atmosferę. Miło jest spotkać się z najbliższymi w otoczeniu zieleni i zjeść z nimi wspólnie przygotowany posiłek.

Do altany, ale także na taras lub balkon przydadzą się wygodne meble ogrodowe. Sprawdzi się zarówno stół z krzesłami dla podania obiadu, jak również mały stoliczek z fotelami gdzieś po wschodniej stronie, aby wypić poranną kawę. Zaś leżaki, hamaki i ławki doskonale sprawdzą się po południu.

Pobyt w ogrodzie uprzyjemnia także woda – dostarczy ona wrażeń i pozwoli na obserwowanie przyrody. Jeśli mamy małe dzieci, dla ich bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z otwartej wody. Alternatywą są wtedy małe źródełka, gdzie woda ginie w podziemnym zbiorniku i nie stanowi zagrożenia.

Odpowiednie rozplanowanie wszystkich wspomnianych elementów nie należy do najprostszych, warto skorzystać z porad specjalistów w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Ważną sprawą jest przede wszystkim uświadomić sobie, czego można oczekiwać od ogrodu, ile miejsca mamy do dyspozycji, co kochamy w ogrodzie i co oznacza dla nas ogród, a także jakie ogród ma spełniać funkcje.