Mała architektura jest niezwykle popularna i od lat powiększa się jej grono zwolenników. Tego typu obiekty potrafią wspaniale dopełnić ogród i sprawić, że zachwyci on każdego. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na małą architekturę, którą można opisywać w samych superlatywach.
Obiekty małej architektury – sposób na piękny ogród
Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie obiekty ogrodowe można zaliczyć do tej grupy. Małą architekturę reguluje kodeks budowlany, który wymienia tylko niewielką część konstrukcji do niej zaliczanych. W art. 3, pkt. 4 informacja jest dość ogólna i wymienione zostały tylko figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej. Jak widać nie są ściśle określone obiekty architektury ogrodowej, których bez wątpienia jest bardzo dużo i nie są to jedynie pojedyncze konstrukcje. Architektura ogrodowa jest niezwykle szerokim pojęciem, do którego zaliczane jest wiele obiektów różnego typu.
Obiekty małej architektury to przede wszystkim te konstrukcje, które są niewielkich rozmiarów i mają charakter nieuciążliwy. Obiekty te muszą pełnić dodatkową funkcję w stosunku do głównej na danej działce nieruchomości, np. domu jednorodzinnego. W tym przypadku bardzo istotnym kryterium jest rola, jaką dany obiekt pełni oraz jego wielkość. Do małej architektury ogrodowej zaliczyć można przede wszystkim ozdobne figury, niewielkie fontanny, oczka wodne, pergole, jak również murowany grill. Oprócz tego do tej grupy należą również konstrukcje służące rekreacji codziennej, do których można zaliczyć piaskownice i małych rozmiarów place zabaw dla dzieci. Widać zatem, że większość obiektów małej architektury ogrodowej nie wymaga zgłoszenia do urzędu.
Trendy obiektów małej architektury w 2021 roku
2021 rok w przeważającej części determinowany był przez epidemię koronawirusa. W tym czasie wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej i zaczęło więcej czasu spędzać w domach. Z tego względu mała architektura ogrodowa zyskała duże grono nowych zwolenników, stając się jeszcze bardziej popularna. Wszystko dlatego, że spora część osób zaczęła większą wagę przywiązywać do wyglądu mieszkania i ogrodu, które stały się nie tylko domem, ale też miejscem pracy. W 2021 roku można zauważyć, że niezwykle popularnym obiektem małej architektury ogrodowej stały się oczka wodne. Konstrukcja ta jest niezwykle uniwersalna i świetnie wygląda w każdym ogrodzie – zarówno dużym, jak i małym. Oczka wodne pozwalają na stworzenie harmonijnej koncepcji, niosąc ze sobą wspaniały i niepowtarzalny klimat.
Innym obiektem, który również zyskał na popularności w 2021 roku jest murowany grill, który doceniany jest przez wszystkich miłośników smażenia na ruszcie. Rozwiązanie to pozwala na profesjonalne grillowanie, a obróbka termiczna jest o wiele krótsza, a potrawy dużo zdrowsze. Grill murowany wygląda niezwykle elegancko i stanowi doskonałą ozdobę ogrodową. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera to rozwiązanie, które jest praktyczne i pełni wiele funkcji.
Oprócz tego, w 2021 roku dużą popularnością cieszyły się posągi i figury ozdobne, jak również fontanny. Konstrukcje te bez wątpienia doskonale dopełniają ogród i pozwalają na stworzenie oryginalnej koncepcji.
Projektowanie ogrodów – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Verano to firma oferująca kompleksowe usługi małej architektury w Warszawie. Stworzenie pięknego ogrodu na własną rękę jest ogromnym i niezwykle trudnym wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Verano tworzy niepowtarzalne aranżacje przydomowych terenów zielonych, które oczarują każdego. Firma oferuje kompleksowy zakres usług -przygotowanie terenu, jego oczyszczanie i niwelacje, zakładanie trawników, tworzenie nasadzeń, utwardzanie powierzchni oraz przede wszystkim – montaż małej architektury, instalacji systemów nawadniających i oczek wodnych. Pracownicy nastawieni są na tworzenie najpiękniejszych ogrodów, dlatego każdy projekt jest realizowany na 100%. Harmonijne koncepcje są spójne, a zarazem praktyczne. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów, którzy oferują szybką pomoc i zniewalający efekt końcowy.