Rośliny doniczkowe w ogrodzie

Rośliny doniczkowe najczęściej kojarzą nam się z hodowanymi w mieszkaniach popularnymi gatunkami, które zdobią przestrzeń czyniąc ją efektowną i przyjemną. Obecnie jest coraz więcej gatunków roślin, które zdobią zarówno nasze mieszkania jak i idealenie prezentują się na balkonach w altanach i wolnych przestrzeniach – dodając im wyjątkowej estetyki.

Chciałabym Państwu zaprezentować gatunki, które specjalnie wybrałam ze względu na ich urok i osobliwy charakter. Większość z tych gatunków roślin jest rzadko spotykana w Polsce jednak jest niezwykle piękna i z pewnością zapewni najbardziej wymagającym miłośnikom roślin niezapomniane wrażenia zarówno estetyczne jak i smakowe.

Rośliny cytrusowe

Wyjątkowo prezentują się w ogrodach i na tarasach a przede wszystkim w otwartej przestrzeni. Wszystkie pierwotne rośliny cytrusowe pochodzą z południowej i wschodniej Azji, gdzie są krzewami i drzewami. Cytrusy są powszechnie uznawane za rośliny bardzo wymagające co nie jest zgodne z prawdą. W rzeczywistości są wrażliwe na zalanie wodą – przy korzeniach dlatego wiele z nich ginie.Cytrusy wymagają regularnego przycinania ,nawet kilka razy w ciągu roku. Najlepiej w warunkach domowych sprawdzają się odmiany miniaturowe przeznaczone do uprawy w doniczkach.

Wszystkie Cytrusy, należące do rodziny rutowatych (Rutaceae). To to drzewa i krzewy wydające powszechnie znane  owoce cytrusowe tj. cytryny, pomarańcze, limonki i grejpfruty. Do cytrusów należą również nieco mniej znane u nas owoce, takie jak pompela, cytron, kumkwat, kalamondyna czy muraja. Najbardziej popularnymi gatunkami spotykanymi w hodowli są: pomarańcza gorzka,pomarańcza chińska,pomarańcza miniaturowa,mandarynka, grejpfrut i limonka.

Pomarańcza gorzka Citrus aurantium

Tworzy drzewo o kulistej koronie, liście pomarańczy mają kształt owalny o dł. ok. 10 cm, kwiaty są białe,pachnące, woskowate a owoce kuliste o średnicy ok. 8 cm. Miąższ jest bardzo bogaty w witaminy, zwłaszcza witaminę C. Mają też duże znaczenie w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym.

Pomarańcza chińska Citrus sinensis

Jest to drzewo o kolczastych gałęziach z błyszczącymi owalnymi liśćmi,o białych kwiatach bardzo intensywnie pachnących. Owoce pomarańczy są owalne lub kuliste o kolorze żółtym do pomarańczowego o średnicy ok. 10 cm.

Pomarańcza miniaturowa Citrus mitis

Roślina rozpowszechniona jako miniaturowa pomarańcza, nadająca się do hodowli domowej. Drzewko to jest zawsze zielone a jego wysokość wynosi do 1,5m. Posiada hharaterystyczne białe kwiaty o intensywnym zapachu, owoce ppomrańczy miniaturowej są niewielkie o kolorze pomarańczowym charakteryzuje je cierpki smak.

Mandarynka Citrus reticulata

Mandarynka jest  małym drzewkiem  o charakterystycznych kolczastych gałęziach i lśniących, ciemnozielonych liściach, kwiaty mandarynki są białe lub żółtopomarańczowe, owoce niewielkie, najcześciej słodkie i bardzo smaczne.

Grejpfrut Citrus paradisi

Drzewo o kulistej okrągłej  koronie i ciemnozielonych owalnych liściach, kwiaty grejpfruta są białe, woskowate, owoce duże, żółte, kuliste, o średnicy do 15 cm.

pomarańcze

Lima Citrus aurantiifolia

Lima tworzy lśniące, owalne liście o długości 8 cm, kwiaty rośliny są białe, woskowate, owoce zielone o średnicy do 6 cm.

Kolejnym interesującym gatunkiem , który mogą Państwo z powodzeniem wyhodować w domu jest drzewko kawowe. Jeśli marzysz o prażeniu własnych ziaren kawy, proponuję zainwestowanie w drzewo kawowe lub posadzenie swojego drzewka z ziaren. Kawa to roślina mało wymagająca, doskonale znosząca  domowe warunki uprawy. Szczególnie dobrze się przyjmuje podczas długiej ekspozycji na  promienie słoneczne,  ponadto lubi wilgotne podłoże. Drzewko kawowe  jest rzadko spotykanym gatunkiem w naszych domach  mimo, iż dobrze się przyjmuje i jest nieskomplikowane w uprawie.Ponadto ziarna kawy są zdecydowanie łatwiej dostępne niż dojrzałe drzewa kawowe. Drzewo osiąga  wysokość ok.1 metra. Owoce kawy mają czerwony kolor a jej liście barwę intensywnie zieloną.

Jednak zanim roślina wyda pierwsze owoce musi minąć trochę czasu. Nasiona kawy możemy sadzić przez okrągły rok – przed umieszczeniem ich w glebie trzeba je moczyć przez około 24 godziny w letniej wodzie.Po upływie  24 godzin nasiona sadzimy w glebie a samą donicę zakrywamy papierem. Kawa kiełkuje dopiero po 6 tygodniach od wysiania do tego należy pamiętać,że rośnie bardzo wolno a niejednokrotnie trzeba ją sadzić kilkakrotnie aby pojawiła się roślina. Roślinę trzeba regularnie podlewać,  warto jednak pamiętać o tym by każde kolejne podlewanie rośliny miało miejsce dopiero wtedy, gdy ziemia będzie tego wymagała. Drzewko kawowe lubi wilgoć i dużą ilość wody jednak nie możemy go przelewać. W sezonie jesienno-zimowym podlewamy je rzadziej  niż w sezonie wiosenno- letnim. W ciągu roku dobrze jest spryskiwać roślinę wodą nawet 2 razy dziennie.