Układanie kostki brukowej

Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w architekturze ogrodowej jest kostka brukowa. Jej zalety docenia coraz więcej osób. Co decyduje o wyjątkowości tego materiału?

Właściwości bruku

Dla wielu osób kostka brukowa kojarzy się raczej negatywnie – z miejskim brudem, z monotonią i szarością, z obciążeniem zawieszenia w czasie jazdy samochodem… Innym przywodzi ona na myśl dawne czasy – stukot kopyt o bruk, szerokie i mniej zatłoczone ulice, eleganckie aleje, którymi spacerowali powoli ludzie. Oba te obrazy mają w sobie trochę prawdy, a trochę przesady. Nie ulega jednak wątpliwości, że kostka brukowa jest materiałem wyjątkowo solidnym i trwałym – często leży na tych samych ulicach czy placach od wielu lat.

kostka brukowa wzory układania

Miasta wracają do brukowania uliczek czy chodników, rezygnując stopniowo z betonowego bruku, który okazał się droższy i nie tak wytrzymały jak naturalna kostka. Bo przecież bruk jest naturalnym materiałem – to poddany obróbce granit lub porfir, bazalt albo sjenit. Są to kamienie cechujące się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na ścieranie i uderzenia. Ponadto nie poddają się łatwo działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego tak dobrze sprawdzają się na zewnątrz.

Kostka brukowa – wzory układania

Ze względu na swoje właściwości kostka brukowa bardzo dobrze sprawdza się jako podłoże na podjazdach dla samochodów lub na chodnikach. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w masowej produkcji, ale także dla indywidualnych klientów, którzy chcą zapewnić swojemu otoczeniu dobrą jakość, a sobie – swobodę użytkowania przez wiele lat. Dostępna kostka brukowa – wzory układania jej – pozwala dostosować się do każdego rodzaju terenu. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego podłoża.

ukłądanie kostkiogród

Warto zlecić brukowanie fachowej ekipie, aby na pewno wzory kostki zgadzały się z projektem. Najpierw jednak musi być przygotowana specjalna podsypka na warstwie żwiru czy grysu, gdzie bruk znajdzie dobre oparcie. Przydatne okażą się krawężniki, które będą trzymać całość jakby w ramach, nie pozwalając kostkom rozchodzić się na boki.

Producenci oferują gotowe wzory układania kostki, proponując symetryczne układy na bazie koła czy kwadratu, złożone zazwyczaj z wymieniających się, kontrastowych barw – jaśniejszej i ciemniejszej. Można jednak pójść dalej i przygotować nieco bardziej skomplikowany wzór, który dodatkowo urozmaici przestrzeń przed domem. Zróżnicowane odcienie kostki mogą także posłużyć oddzieleniu miejsca na samochód od części dla przechodniów przed bramą wjazdową.