Sadzonki frigo – kiedy sadzić? Jak o nie dbać?

Truskawki lubi każdy z nas. Niezależnie od tego czy wykorzystujemy je do zrobienia dżemu, kompotu czy może traktujemy je jak samodzielna przekąska, dobrym pomysłem jest ich uprawa. Dzięki temu możemy mieć dostęp do świeżych owoców w każdym momencie.

Chcąc rozpocząć uprawę truskawek w pierwszej kolejności będziemy musieli wybrać rodzaj sadzonek. Do wyboru mamy tradycyjne sadzonki zielne lub sadzonki frigo. Obecnie sadzonki frigo cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza że ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele korzyści.

 

Czym charakteryzują się sadzonki frigo?

Sadzonki frigo są to bezlistne sadzonki, które od momentu wykopania ze szkółki (co ma miejsce zazwyczaj pod koniec jesieni lub na początku zimy) są przetrzymywane w chłodniach. Takie sadzonki przechodzą w stan uśpienia zimowego i mogą być one utrzymane w nim nawet przez kilka miesięcy. Sadzonki frigo, po wyjęciu chłodni i po rozmrożeniu nadają się do zasadzenia. Cechuje je szybki i równomierny wzrost oraz bogate plony. Przed włożeniem sadzonek do chłodni usuwane są z nich wszystkie liście co sprawia, że nie rozwija się pleśń i rośliny mogą w idealnym stanie przetrwać do odpowiedniego momentu.

 

Kiedy sadzić sadzonki frigo?

Sadzonki dają pierwsze owoce po około 2 miesiącach od posadzenia, a kwitną już po miesiącu. Kupując sadzonki frigo i chcąc uzyskać owoce w tym samym roku najlepiej zasadzić je od połowy maja do początku lipca. Dzięki tym wiadomościom możemy wygodnie prowadzić uprawę sterowane, co jest powszechnie wykorzystywane przez rożnych plantatorów. Sadząc rośliny w odpowiednich terminach możemy uzyskać zbiór nawet w trzech terminach – truskawki będą owocowały od wiosny aż do jesieni. Sadzonki frigo możemy również posadzić pod koniec lipca lub nawet później traktując je jako poplon.

W kolejnym roku wydadzą one normalny plon w zależności od wybranego gatunku truskawek i charakterystycznego dla nich terminu owocowania. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na tę metodę podczas rozwijania się rośliny koniecznie należy usuwać powstające kwiaty. Nie będą miały one szansy wydać owoców, a niepotrzebnie osłabią całą roślinę, która będzie musiała zapewniać transport substancji odżywczych.

 

sadzonki truskawek

 

Jak przygotować stanowisko pod truskawki frigo?

Obszar przeznaczony na uprawę truskawek powinien być wolny od perzu oraz wszelkich chwastów trwałych, które wyjątkowo dobrze rozwijają się po posadzeniu truskawek, a wtedy ich zwalczenie jest niemal niemożliwe. Truskawki najlepiej sadzić na lekkich i przewiewnych glebach, które cechują się niezbyt głęboką wodą gruntową. Co ważne, gleba nie powinna być ani zbyt kwaśna ani zasadowa. Najlepiej jeśli pH mieści się w granicach 5,5 do 6,5 co oznacza lekko kwaśną ziemię. Aby sadzonki mogły się dobrze rozwijać stanowiska powinny być dobrze nasłonecznione. Warto także zwrócić uwagę jakie rośliny rosły wcześniej na wybranych przez nas obszarach. Najlepiej unikać sadzenia truskawek po pomidorach, ziemniakach, malinach, kapuście, ogórkach czy kalafiorach.

 

Dlaczego warto wybrać sadzonki frigo?

Sadzonki frigo gwarantują nam szybkie uzyskanie, zadowalających, dużych zbiorów. Dzięki temu, że wiemy dokładnie kiedy otrzymamy zbiory z powodzeniem możemy sterować uprawą. Sadzonki frigo rosną bardzo szybko i cechuje je wyrównane tempo rozwijania się. Sadzonki te są stosunkowo odporne na rozwijanie się chorób, zwłaszcza tych występujących na liściach. Zdecydowanie się na te rodzaj sadzonek truskawek z pewnością przyniesie zadowolenie i satysfakcję z osiągniętych rezultatów uprawy.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem sadzonek truskawek frigo, to polecamy sprawdzić ofertę firmy Top Plant. Firma zapewnia wybór kilkunastu odmian. Każda dostępna w ofercie roślina posiada Świadectwo Kwalifikacji oraz pochodzi z wiodącego ośrodka hodowlanego.