Projektowanie ogrodów – planowanie czy naturalny wygląd?

Ogrodnictwo jest domeną kultury – rozwijające się cywilizacje już od starożytnych czasów dbały nie tylko o zbrojenia czy naukę, ale także o piękno w swoich miastach.

Piękno porządku…

Wśród siedmiu cudów świata starożytnego wymienia się między innymi legendarne ogrody Semiramidy, zbudowane w Babilonie przez króla Nabuchodonozora II dla jego żony, Amytis, która tęskniła za ojczystą Medią, pełną zieleni. Już w VII wieku przed naszą erą budowniczowie potrafili rozplanować ogrody na wielopiętrowych tarasach i dostarczyć do nich wodę z Eufratu dzięki systemowi drenów i kanałów.

kamień naturalny

W późniejszych epokach raczej starano się okiełznać naturę – w myśl nowożytnego racjonalizmu, który nadawał człowiekowi prymat nad naturą. Stąd popularne stały się tak zwane ogrody francuskie, gdzie nic, nawet najmniejsze źdźbło trawy, nie było pozostawione przypadkowi. Regularne aleje, równe rzędy drzew, geometryczne układy rabat – to wszystko zmieniło się dopiero około XVIII wieku, kiedy przyszła moda na zupełnie inny kształt ogrodu – tzw. ogród angielski.

ogród francuski saski warszawa

Ogród Saski w Warszawie to przykład
ogrodu francuskiego.

…i piękno natury

W tym typie ogrodu zerwano ze sztucznością, projektując zieleń tak, aby jak najbardziej przypominała naturalny krajobraz. Trawniki nie zawsze były idealnie przystrzyżone – choć pielęgnacja trawników to dość angielska “przypadłość”, wyśmiewana niekiedy przez Francuzów. Naturalność krajobrazu bywała często podkreślana przez umiejscawianie w ogrodach elementów samej natury – często można w takich ogrodach spotkać strumienie, sztuczne ruiny czy obeliski. Zwłaszcza kamień naturalny jest tym, co szczególnie przydaje całości surowego, dzikiego wyglądu.

Współcześnie podobny efekt trudno osiągnąć w przydomowym ogródku, skoro mało kto dysponuje taką powierzchnią, która umożliwiłaby przygotowanie całego krajobrazu ze strumieniami, kaskadami i starożytną świątynią w sosnowym zagajniku. Można jednak inspirować się tym nurtem w projektowaniu ogrodów, stosując proste tricki.

ogrod angielski

Współczesny ogród angielski

Warto wpuścić do swojego ogrodu nieco swobody i nie sadzić roślin na idealnie równych rabatach w symetrycznym układzie. Szczególnego uroku może dodać obecność wspomnianego kamienia – można go wykorzystać jako materiał do wyłożenia ogrodowych alejek, które będą prowadzić przez ciekawsze punkty ogrodu lub łączyć taras z ławką w głębi ogrodu. Kamienne ścieżki ogrodowe mają  szczególny urok, a przy tym są bardzo praktyczne – piasek czy żwir roznosi się po ogrodzie powodując bałagan. Kamienie są na tyle wytrzymałe i odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, że raz położone, będą na swoim miejscu przez długie lata.

Do dziś w projektowaniu zieleni widoczne są wpływy tych dwu nurtów – jedni, tworząc ogród, starają się oddać naturalne piękno zieleni, dzikość pleniących się krzewów, pozorny bałagan w rozmieszczeniu kwiatów, wszystko to, co daje wrażenie naturalności. Inni stawiają na porządek, symetrię i bardzo dokładne planowanie przestrzeni. Można także łączyć te style, wybierając uporządkowany plan przestrzeni, ale dodając elementy naturalnego krajobrazu – kamienie, drewno czy oczka wodne.