Piękny i funkcjonalny ogród zimowy

Stworzenie przy swoim domu ogrodu zimowego daje dodatkową przestrzeń, w której można wypocząć oraz bezpiecznie hodować delikatne rośliny, które wymagają odpowiednich warunków. Aby było to miejsce zapewniające komfort użytkowania, w przygotowywaniu jego konstrukcji i wyposażenia koniecznie trzeba uwzględnić kilka ważnych kwestii. Bez nich ogród zimowy będzie pięknym miejscem, ale zupełnie niefunkcjonalnym, a przecież nie o to chodzi.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Wśród czynników wpływających na poziom komfortu przebywania w zimowym ogrodzie jest z pewnością panująca wewnątrz temperatura. Ponieważ szkielet konstrukcji jest wypełniony szkłem, trzeba zwrócić uwagę na niwelowanie nasłonecznienia – nie chodzi przecież o wybudowanie sobie przy domu szklarni. Szyby powinny mieć zatem określony współczynnik przenikania ciepła – jednokomorowe ok. 1,1-1,3 na metr kwadratowy, dwukomorowe – 0,6-0,8 na metr kwadratowy. Ponadto dobrym rozwiązaniem będzie wybór szyb z powłoką antyrefleksyjną, odbijającą promienie słoneczne, lub użycie specjalnie barwionego szkła.

Dach ogrodu zimowego musi zapewniać także ochronę przed możliwymi uszkodzeniami ze strony spadających z góry przedmiotów – gradu, gałęzi drzew itd. – dlatego na pokrycie tej części ogrodu wybierz hartowane lub laminowane szkło, które nie pęka przy stłuczeniu.

Możliwe systemy grzewcze to m.in.:

Jeśli chcesz korzystać z ogrodu zimowego także zimą, warto zadbać o ogrzewanie tej części domu. W słoneczne dni nie będzie to konieczne, jednak zimą słońce świeci tylko przez kilka godzin, i to przy założeniu, że ogród znajduje się na południowej ścianie. W ogrodach nieogrzewanych zimą będzie jedynie kilka stopni (około pięciu) więcej, niż na zewnątrz. Natomiast aby korzystać z pomieszczenia także w miesiącach zimowych trzeba zadbać o to już na etapie przygotowywania konstrukcji fundamentu – kluczowe znaczenie ma także zastosowanie szyb o dobrej izolacji, ponieważ to przez szyby odbywa się największa strata ciepła.

ogród zimowy

Wentylacja – niezbędna nie tylko latem

Zapewnienie sobie w ogrodzie zimowym wentylacji jest właściwie niezbędne. W pomieszczeniu gdzie trzymamy rośliny oraz gdzie będą przecież przebywać ludzie musi być zapewniona wymiana powietrza. Dlatego warto zadbać o podstawowe warunki umożliwiające naturalną wymianę powietrza – świeże powietrze powinno dochodzić do środka przez otwory znajdujące się w dolnej części konstrukcji, natomiast nawiewniki u góry umożliwią ujście zużytego powietrza. Można wybrać ręczną lub automatyczną obsługę górnych okien.

Wielu producentów oferuje także wentylację mechaniczną oraz systemy klimatyzujące pomieszczenie. Takie rozwiązanie jest potrzebne, jeśli ogród zimowy pełni równocześnie funkcje pokoju lub gdy znajduje się na nasłonecznionej ścianie.

Potrzebujesz pomocy przy aranżacji swojego ogrodu zimowego? Firma Verano specjalizuje się w budowie tarasów drewnianych oraz aranżacji ogrodów.