Niwelacja terenu jest niezwykle ważna przy budowaniu domu lub w trakcie remontu. Wyrównywanie ziemi jest bardzo dobrym pomysłem, nie tylko dla naszej wygody. Efekt wizualny również się liczy. Ponadto, wyprofilowanie ziemi sprzyja siewowi trawy. Trzeba jednak odczekać dużo czasu i dokładnie oczyścić glebę, żeby następnie zasiać trawę na jej równiej powierzchni. Żeby samemu dokonać takiej niwelacji, należy zdobyć odpowiednio dużą wiedzę o tym, jak dokładnie tego dokonać. Łatwiej będzie zatrudnić ekipę budowlaną, jednak, jeżeli znamy się na tego typu remontach, możemy na spokojnie zająć się tym zupełnie sami. Musimy jednak zdobyć odpowiednie narzędzia, żeby móc rozpocząć prace. Dodatkowa wiedza na temat niwelacji terenu przyda nam się, jednak nikt nam nie poda tylu ważnych wskazówek, co dobry, doświadczony fachowiec.
Jak zacząć?
Najpierw należy zdobyć urządzenie zwane niwelatorem. Urządzenie to pozwoli nam na zdobycie na bardzo dokładnego opisu naszego terenu wraz z zaznaczonymi widocznymi zagłębieniami i pagórkami. Jest to bardzo istotne, ponieważ obserwując bez specjalistycznego przyrządu, możemy się bardzo pomylić w ocenie wysokości poszczególnych części terenu. Musimy mieć również w pełni rozplanowane profilowanie terenu. Odpowiedni podział naszej ziemi pozwoli nam na bardzo dokładne wyrównanie terenu – po kolei.
Co jest najważniejsze przy wyrównywaniu terenu?
Po pierwsze – trzeba zdobyć i odpowiednio wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia. Niwelator jest nam potrzebny w pierwszej kolejności. Następnie będziemy potrzebowali narzędzi do wstępnego oznaczania terenu. Parę małych prętów, żyłka, młotek, taczka oraz szpadel – przydadzą nam się już w trakcie niwelacji terenu. Grabie natomiast pozwolą nam zadbać o estetyczny wygląd na nowo wyrównanej ziemi. Do wygładzania powierzchni natomiast możemy użyć gładkiej drewnianej powierzchni. Warto również pomyśleć o tym, czy na owym terenie będziemy chcieli w niedalekiej przyszłości zasiać trawnik. Jeżeli tak, możemy połączyć profilowanie terenu z oczyszczaniem go z kamieni.
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Niezwykle ważnym elementem w planowaniu , jest droga, jaką mamy przy naszej posiadłości. Jeśli droga wyłożona jest kostką lub asfaltem i jest na równi z naszym terenem, lub nieco niżej – nie musimy o nic się martwić. Należy jednak być czujnym w momencie, gdy droga wokół naszego domu jest niewykończona lub nawet niezaczęta. Droga musi być na tym samym poziomie, co nasz teren, ponieważ wiąże się to z opadami deszczu i ewentualnym zamoknięciem naszej ziemi. Uwagę powinniśmy przywiązać również do wszystkich elementów dodatkowych znajdujących się na terenie naszej posiadłości. Wszystkie zaznaczone krawędzie takie jak studzienka, altanka czy krawędzie powinny być dopracowane, ponieważ wszystko później przekłada się odczytywanie wymiarów i wszystkich odległości w rzeczywistości.