Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych do ogrodu

Szukasz do swojego ogrodu roślin, które dobrze zaprezentują się w sąsiedztwie żwirowej alejki lub subtelnie podkreślą oczko wodne?

Zależy Ci na gatunku, który nie tylko samodzielnie pięknie się prezentuje, ale może też stanowić harmonijne tło dla innych kwiatów? Trawy ozdobne mogą okazać się trafioną odpowiedzią na Twoje potrzeby. Dowiedz się o nich więcej i sprawdź, czy najbardziej lubiane odmiany zdadzą egzamin w Twoim ogrodzie.

Dlaczego warto mieć trawy ozdobne w swoim ogrodzie?

Trawy ozdobne bardzo zyskały na popularności w ostatnich latach. Nie ma w tym dużego zaskoczenia, ponieważ są to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Nie posiadają wygórowanych wymagań co do stanowiska i gleby, dobrze radzą sobie z suszą i szybko się regenerują.

Ich jedyną słabością jest niska temperatura, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez nas odmiana będzie odporna na zimową pogodę.

Drugą zaletą traw ozdobnych jest ich ogromny wybór, na rynku można bowiem znaleźć zarówno odmiany kilkucentymetrowe jak i bardzo wysokie, osiągające wysokość nawet dwóch metrów. Do tego dostępne są w całym wachlarzu kolorów i odcieni, kształtów i rozłożystości.

Funkcje traw ozdobnych

Trawy ozdobne mogą pełnić w ogrodzie rozmaite funkcje. Przede wszystkim dekoracyjną, którą mogą wypełniać samodzielnie lub tworzyć piękne kompozycje z innymi bylinami ogrodowymi. Wysokie gatunki doskonale sprawdzą się jako solitery, czyli pojedyncze rośliny rosnące na otwartej przestrzeni i szczególnie w niej wyeksponowane.

Mniejsze efektownie zaprezentują się jako rośliny okrywowe, tworząc gęste zielone runo. Coraz częściej widuje się również trawy ozdobne w roli żywopłotów lub parawanów oddzielających poszczególne strefy ogrodu.

W jakich ogrodach warto sadzić trawy ozdobne?

Dzięki szerokiemu wyborowi traw ozdobnych niemal dla każdego ogrodu można znaleźć odmianę, która świetnie się w nim przyjmie. Są gatunki, które jak u siebie poczują się na skalniakach i takie, które uwielbiają towarzystwo oczka wodnego. Niestety nie istnieje odmiana lubiąca całkowity cień, regułą jest sadzenie traw w pełnym słońcu lub w miejscach o świetle rozproszonym.

Trawy ozdobne prędko przystosują się do każdej przeciętnej gleby ogrodowej, niektóre z nich przyjmą się nawet na piaszczystym podłożu. Ogromna większość odmian nie lubi jednak zbitej, nadmiernie zatrzymującej wodę, gliniastej ziemi. Przy zakupie sadzonek traw ozdobnych warto jednak zapoznać się z ich preferencjami glebowymi.

trawy do ogrodu

Najpopularniejsze odmiany traw ozdobnych do ogrodu

A teraz przyjrzyjmy się razem czterem z najczęściej sadzonych w polskich ogrodach traw ozdobnych.

Imperata cylindryczna “Red Baron” (imperata cylindrica)

Red Baron posiada intensywnie zabarwione na czerwono liście, których żywy kolor utrzymuje się aż do zimy. Dodaje kompozycjom ogrodowym charakteru i wyrazistości. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości.

Rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides)

Choć jest nieco bardziej wymagającą trawą, pięknie odwdzięcza się w kompozycjach rabatowych, które uświetnia swoimi szaro-zielonymi liśćmi i puszystymi wiechami. Często wykorzystywana jest przy tworzeniu suchych bukietów. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości.

Miskant chiński “Rotsilber” (miscanthus sinensis)

Ta wysoka trawa ozdobna tworzy kępy zwieńczone szkarłatno-brązowymi kwiatostanami. Jej podłużne liście posiadają białe pasiaste wzory. Preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne. Może osiągnąć wysokość nawet 240 cm.

Kostrzewa sina (festuca glauca)

Kostrzewa sina zadowoli się niemal każdymi warunkami glebowymi i uświetni ogród okrągłymi szaroniebieskimi lub szarozielonymi kępami. Kwitnie w maju i w czerwcu, zbierając swoje kwiaty w niebieskozielone, a później jasnobrązowe wiechy. Osiąga wysokość od 20 do 35 cm w czasie kwitnienia.