Hortensje przez lata były traktowane jako rośliny doniczkowe, które trzyma się w warunkach domowych. Niestety nie było to dla nich korzystne. W pomieszczeniach hortensje wypuszczały swoje piękne, okazałe kwiaty tylko jeden raz. Po ich opadnięciu zazwyczaj były wyrzucane.
Obecnie na szczęście podejście do tych roślin się zmieniło. Dziś w ogrodach występuje wiele gatunków hortensji drzewiastych, które pięknie kwitną przez wiele sezonów.
Hortensje i ich cechy charakterystyczne
Hortensje mają wiele różnych odmian. W zależności od konkretnego gatunku mogą mieć odmienny pokrój, wielkość i barwę kwiatów oraz rozmiary. Jednym z popularniejszych rodzajów, który bardzo często pojawia się w przydomowych ogrodach w Polsce, jest hortensja drzewiasta. Jest to odmiana, która łudząco przypomina klasyczną hortensję ogrodową. Główną różnicą między tymi gatunkami jest wielkość oraz kształt kwiatów.
Drzewiasta odmiana hortensji nazywana jest również krzewiastą. Jest to roślina, której wysokość może osiągnąć do nieco ponad 2 metrów. Hortensje krzewiaste mają luźny pokój i giętkie pędy, które lekko opadają i często część z nich leży na ziemi.
Cały krzew osiąga spore rozmiary i jest bardzo rozłożysty. Są to rośliny niezwykle okazałe, które stanowią przepiękną ozdobę ogrodu. Przyciągają wzrok, a w okresie kwitnienia robią naprawdę niesamowite wrażenie.
Hortensje kwitną w okresie od lipca do września. W przypadku odmiany drzewiastej kwiatostany są naprawdę duże i mają kulisty kształt. Giętkie pędy rośliny uginają się pod ich ciężarem. Płatki kwiatów mogą mieć barwę białą, delikatnie wpadającą w odcień kremowy lub w kolorze zielonym. Po przekwitnięciu kwiatostanów nie trzeba przycinać. Nawet po zaschnięciu stanowią one świetną dekorację, która utrzymuje się przez całą jesień i zimę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji ta rozłożysta roślina sporych rozmiarów będzie idealnym uzupełnieniem ogrodowych kompozycji. Doskonale sprawdza się również jako soliter.
Zobacz także: http://www.twojwroclaw.com/dlaczego-warto-wybrac-sadzonki-drzew-iglastych/
Czy hortensja drzewiasta wymaga specjalistycznej pielęgnacji?
Wbrew ogólnemu przekonaniu hortensja drzewiasta nie jest rośliną trudną w utrzymaniu. Pielęgnacja, jakiej wymaga, nie jest skomplikowana. Hortensja drzewiasta preferuje stanowiska półcieniste i ciepłe. Nie lubi silnego wiatru, dlatego dobrze wybierać miejsca, które są od niego odpowiednio osłonięte. Jest odporna na niskie temperatury. W przypadku przemarznięcia części pędów zimą nie należy się martwić. Wiosną wystarczy mocno je przyciąć, a hortensja pięknie odbije i będzie się rozrastać. Hortensje lubią żyzne gleby próchniczne o lekko kwaśnym pH i umiarkowanej wilgotności.
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku hortensji drzewiastej jest jej regularne przycinanie. Należy je wykonywać raz do roku. Należy robić to stosunkowo nisko. Młode rośliny można przycinać nawet na wysokości 20-30 cm od ziemi, a te nieco starsze na wysokości 4-5 pąka. Jeśli pojawiają się pędy, które obumarły, to należy wyciąć je tuż nad ziemią, aby roślina mogła wypuścić nowe. Będą one znacznie silniejsze. Regularne przycinanie sprawia, że roślina jest bujniejsza i bardziej okazała, a także szybciej rośnie. Ten zabieg pielęgnacyjny ma również wpływ na kwitnienie. Jeśli hortensja będzie regularnie cięta, to kwiaty będą bardziej obfite i większe.
Drzewiasta odmiana hortensji jest odporna na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Niekiedy zdarza się, że występują u nich schorzenia powodowane przez grzyby, które mogą pochodzić z gleby lub innych roślin znajdujących się w sąsiedztwie. Najczęściej występujące choroby to szara pleśń, która atakuje całe krzewy oraz mączniak, który niszczy przede wszystkim liście. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych dostępne są odpowiednie środki do ich zwalczania oraz preparaty do nawożenia. Te drugie warto stosować regularnie, ponieważ hortensja lubi żyzną glebę i zużywa sporo substancji odżywczych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze szkółki ozdobnych drzew i krzewów Bodnar.