Funkcjonalny ogród – ścieżki ogrodowe

Ogrodem można nazwać wiele miejsc. To zarówno trawnik wokół domu, jak i zadbana przestrzeń pełna krzewów ozdobnych i kwiatów czy grządki z fasolą i groszkiem. Każdy z rodzajów ogrodu łączy funkcja – to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Nie można jednak zapomnieć o jego funkcjonalności i trzeba zadbać, aby było to także miejsce, po którym można sprawnie się poruszać.

Rodzaje ogrodów a planowanie przestrzeni

Niezależnie od charakteru ogrodu, ważne jest, aby spędzać w nim czas z przyjemnością. Dla niektórych osób bardzo odprężającym hobby jest uprawa przydomowego ogródka, z którego przynoszą do swojej kuchni cenne dary natury. W takich ogrodach na grządkach królują warzywa, a w donicach przyprawy. Na obrzeżach ogrodu rosną krzewy i drzewa owocowe, a kwiaty można spotkać raczej na klombie przed samym domem. Inni wolą otaczać się pięknem kwiatów ozdobnych – rododendronów, róż, astrów, pachnącego groszku czy kostrzewy. Są i tacy, dla których “babranie się w ziemi” jest męczarnią, i wolą zadowolić się ładnie przystrzyżonym trawnikiem, równym żywopłotem i drzewami, których liście nie zaśmiecają zbytnio ogrodu.

mniszeklekarski

Każdy z takich ogrodów wymaga odpowiedniej pielęgnacji – i dobrego rozplanowania przestrzeni. Zwłaszcza w tych ogrodach, w których wydzielone są konkretne miejsca wzrostu danych gatunków roślin, warto zadbać o możliwość swobodnego poruszania się, tak by nie zadeptać wschodzących pędów.  Wiadomo, że sam ogrodnik nie stanie na kiełkujących roślinach, jednak jego goście mogą nie wiedzieć, gdzie postawić stopę. Aby się przed tym ustrzec można wcześniej wytyczyć alejki, którymi bez obaw każdy może przejść.

Przydatne ścieżki ogrodowe

ogródDobrze wytyczone ścieżki ogrodowe z bruku powinny łączyć najważniejsze punkty ogrodu – drzwi wejściowe z furtką, taras z altaną czy miejscem do grillowania. Jeśli ogród ma przede wszystkim charakter ozdobny warto poprowadzić mniejsze alejki także między najpiękniejszymi okazami roślin. Natomiast w przypadku ogródka z roślinami uprawnymi ścieżka przyda się między grządkami lub wokół nich, oddzielając warzywa od trawnika. Jeśli wyłoży się ścieżkę kamieniami lub wysypie grubym żwirem czy grysem, zyska się dodatkowy efekt.

Taka alejka może okazać się również bardzo praktyczna – w razie deszczu łatwiej będzie przejść przez ogród po kamieniach zamiast grzęznąć w błocie. Można z nich pielić grządki lub podlewać je albo wygodnie podziwiać piękno ogrodu.