Elegancki taras

Tarasy stanowią przejście z domu do ogrodu. Niby już na zewnątrz, ale jeszcze mamy twarde podłoże i wygodne meble. W letnie dni to przedłużenie salonu, gdzie można zaprosić gości lub spędzić czas z najbliższymi. Jak zadbać o swój taras, by stał się miejscem wypoczynku?

Materiał na taras

Zasadniczo tarasy znajdują się na poziomie parteru – łacińskie terra znaczy “ziemia”. Zdarzają się jednak wysokie partery lub budynki postawione na nierównym terenie, tak że taras wypada na wysokości piętra. O ile jest z niego bezpośrednie zejście do ogrodu, wciąż mamy do czynienia z tarasem. Sposoby budowania tarasów są bardzo zróżnicowane. Wciąż najpopularniejsze jest stosowanie betonowej wylewki, na której układa się płytki tarasowe lub kafelki. Nieliczni zostawiają nagi beton niczym nie wyłożony, ponieważ wygląda to bardzo nieprzyjemnie.

taras

Taras może być wyjątkowym
miejscem odpoczynku.

Niektórzy decydują się na tarasy wyłożone drewnem – to rozwiązanie nie sprawdzi się na tarasie o betonowym podłożu. Jeśli zależy nam na drewnie, należy przygotować na podłożu legary, na których położy się deski. Jest to dość wymagający materiał – co najmniej raz do roku należy impregnować drewno i smarować je olejem, by nie chłonęło wilgoci. Można użyć desek kompozytowych, będących imitacją drewna – składają się z mieszaniny mączki drzewnej i PCV.

Płytki tarasowe

Najlepszym tworzywem na taras wydają się jednak odpowiednie płytki tarasowe, które zazwyczaj już w procesie produkcji są poddawane impregnacji, tak że ich pielęgnacja jest o wiele prostsza a czyszczenie łatwiejsze. Ich przewaga nad płytkami ceramicznymi polega chociażby na większej odporności na działanie wody i zróżnicowanych temperatur. Zwykłe kafle po mroźnej zimie mogą pękać. Łatwiej tworzą się na nich zarysowania i brzydkie odpryski, zwłaszcza jeśli są na nieodpowiednio przygotowanym podłożu, które niedostatecznie dobrze odprowadza wodę.

Ponadto zwykle płytki ceramiczne są niebezpiecznie śliskie jeśli pokrywa je nawet cienka warstwa wody czy śniegu – a niestety wiele osób wykłada nimi zarówno powierzchnię tarasu, jak i schody. Niektórzy bardzo intensywnie poszukują eleganckich, ale niedrogich rozwiązań – z pewnością sprawdzą się w tym przypadku płytki przypominające do złudzenia kamień naturalny – trawertyn, piaskowiec, łupek czy wapienie. Można w ten sposób nawiązać stylem do architektury śródziemnomorskiej i wnieść do swojego otoczenia nutkę klimatu Grecji czy Włoch.

taraskamienny

Śródziemnomorska architektura inspiruje
wiele osób w projektowaniu tarasów.

Większość producentów oferuje płytki tarasowe jednego modelu w lekko zróżnicowanych kolorach czy odcieniach. Pozwala to uniknąć plam kolorystycznych i monotonii powtarzającego się wzoru. Dostępne są również różne kształty albo pakiety płytek – można je łączyć, układając tym ciekawsze aranżacje, lub stosować pojedynczo wybrane modele. Warto skorzystać z możliwości wizualizacji zamawianego projektu lub z porady profesjonalisty, który najlepiej doradzi, jaki materiał jest najodpowiedniejszy na dany rodzaj tarasu.