Czy hortensje sprawdzą się w każdym ogrodzie?

Piękny ogród to wizytówka każdego domu – zwłaszcza jeśli posadzimy w nim takie rośliny jak hortensje. Piękne pąki wiosną, kwitnące kwiaty na początku lata, a także urokliwe suche kwiatostany zimą sprawią, że nawet mały ogród będzie prezentował się niesamowicie przez cały rok.

Hortensja ogrodowa to niewielki krzew, który zrzuca swoje piękne liście na zimę. Jej piękno sprawia, że uprawa przynosi wiele radości i satysfakcji. Charakterystyczną cechą hortensji ogrodowych są wielkie baldachogrona z ozdobnymi płonnymi kwiatami, pojawiające się w drugiej połowie lata. Czy hortensja znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie?

Hortensja ogrodowa – co warto o niej wiedzieć?

Hortensje przybyły do polski z południowo-wschodniej Azji i szybko stały się popularne, prawdopodobnie za sprawą swojego niecodziennego wyglądu i rozmiaru. Hortensje osiągają do 1,5 metra wysokości, a kuliste kwiatostany osiągają długość nierzadko 40 centymetrów. Kwiaty rozkwitają najczęściej w trzech kolorach – niebieskim, różowym oraz białym.

Charakterystyczne dla hortensji jest to, że kwitną bardzo długo od połowy kwietnia aż do ostatnich ciepłych jesiennych dni. Nawet po okresie kwitnienia, kwiaty nierzadko utrzymują się na krzewach całą zimę. – jaką wybrać?

Odmiany hortensji ogrodowych – która jest najlepsza?

Hortensje występują w wielu odmianach – jako krzewy, małe drzewka, rośliny drzewne, rośliny doniczkowe. Najbardziej popularne jest jednak sadzenie hortensji w ogrodzie w formie krzewu, jak i trzymanie jej w donicy na ogrodowym tarasie. W zależności od tego jaką odmianę wybierzemy – będzie różnił się sposób jej utrzymania i hodowania. Najłatwiej jest jednak pielęgnować hortensję ogrodową w formie krzewu.

Czy hortensja sprawdzi się w każdym ogrodzie?

Hortensja ogrodowa nie jest specjalnie wymagającą ani trudną w pielęgnacji rośliną, dlatego sprawdzi się w każdym ogrodzie. Istotne jest jednak, aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach w jej utrzymaniu, aby kwitła ładnie i zdrowo przez cały rok.

W przypadku hortensji, krzew nie powinien znajdować się w cieniu – będzie jej zimno i ciemno. Hortensja wymaga dobrego nasłonecznienia, dlatego warto posadzić ją w miejscu otwartym, gdzie bez problemu będzie miała dostęp do światła. Inną kwestią jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie gleby – hortensje uwielbiają wilgoć i lekkie promienie słońca i to w takich warunkach kwitną najlepiej. Hortensje należy jednak uchronić przed porywistym wiatrem, dlatego sadzenie jej na przestrzeni, gdzie wieje on nieustannie może okazać się kiepskim pomysłem.

Dla kogo hortensja w ogrodzie?

Z racji tego, że hortensja nie jest rośliną trudną w utrzymaniu i świetnie sama sobie radzi, gdy ma zapewnione dobre warunki, nadaje się do niemal wszystkich ogrodów. Warto jednak pamiętać, że w okresie letnim, kiedy hortensja jest narażona na silne nasłonecznienie, konieczne będzie jej codzienne podlewanie. Oprócz tego warto od czasu do czasu przyciąć suche pędy – najczęściej wykonuje się ten zabieg po zimie.

Hortensje ogrodoweto piękne, reprezentatywne rośliny, które nie są trudne w pielęgnacji, a kwitną niemal cały rok. Dobrze prezentują się zarówno latem, jak i zimą. Z racji tego, że są mało wymagające – świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Późną jesienią zawsze można wykorzystać suche kwiaty jako domową ozdobę w formie bukietu.