Atrakcyjne i praktyczne elementy ogrodu – drewniana pergola

Osoby, które urządzały kiedyś mniejszy czy większy ogród, lub które interesują się aranżacjami terenów zielonych wiedzą, na jak wiele sposobów można takie miejsce urządzić. Ilość ozdób, roślin i ich połączeń jest ogromna. W tym artykule skupiamy się konkretnie na niezwykle ciekawym dodatku do ogrodu, czyli na drewnianej pergoli. Piszemy o jej charakterystyce i zaletach oraz o tym, w jaki sposób można taką pergolę wykorzystać w ogrodzie i nie tylko.

Jak wygląda pergola?

Być może nie każdy zna tę nazwę, ale prawdopodobnie większość ludzi widziała kiedyś tę konstrukcję. Może być ona wykonana z różnych materiałów, ale najpopularniejsza jest z pewnością pergola drewniana. Jest ona używana zarówno jako ozdoba, jak i w celach praktycznych. Jedną z największych zalet pergoli jest z całą pewnością jej uniwersalność, ponieważ pasuje ona zarówno do dużego, jak i małego ogrodu, a także do parków, balkonów i tarasów. Co więcej, mowa tutaj zarówno o przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. Pergola świetnie prezentuje się zarówno w przydomowym ogródku, jak i na restauracyjnym tarasie.

O zaletach i zastosowaniu pergoli

Pierwszą istotną zaletą pergoli są jej walory estetyczne, szczególnie w przypadku pergoli drewnianej. Jako naturalny materiał drewno kojarzy się pozytywnie i świetnie komponuje się z pozostałymi elementami każdego parku czy ogrodu. Stanowi zatem dekorację bardzo elegancką, prezentującą się gustownie, a czasami wyglądającą nawet baśniowo. Z tego powodu można ją wykorzystać zarówno do ogólnej aranżacji ogrodu, jak i przeznaczyć na takie okazje jak ślub czy duża impreza na świeżym powietrzu bądź wewnątrz budynku.

Kolejną zaletą drewnianej pergoli jest to, że może mieć ona różne kształty. Jeśli zaś chodzi o gęstość kratek, które tworzą jej drewniane elementy, ta cecha również może być odpowiednio dobrana. Jeśli jest Ci potrzebna pergola z gęsto zbudowanymi kratkami, dzięki którym dodatek ten zasłoni Twój ogródek przed spojrzeniami osób przechodzących obok, bez problemu możesz taką zamówić. Jeśli z kolei chcesz, aby kratki były wystarczająco szerokie dla roślin, które mają na pergoli kwitnąć, możesz wybrać pergolę z dużymi oczkami.

pergola

Wykorzystanie thermodrewna

Przy okazji urządzania ogrodu na pewno warto zainteresować się tematem thermodrewna. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj drewna warto wykorzystać do wykonania pergoli. Jest to drewno, które poddane było termicznej obróbce, co oznacza wiele zalet. Thermodrewno jest materiałem, który nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko. Po pierwsze dlatego, że zostało pobrane z odpowiedniego lasu, a po drugie dlatego, że do jego obróbki nie są wykorzystywane substancje chemiczne, które potem mogłyby zagrażać środowisku.

Dużą zaletą thermo drewna jest jego odporność na grzyb oraz pleśń, a także na inne czynniki środowiskowe. Dzięki temu jest to materiał trwały i wytrzymały, co z kolei oznacza, że pergola, która jest z niego zrobiona, będzie w idealnym stanie przez bardzo długo. Na pewno do zalet pergoli z thermodrewna należy również to, że nie trzeba jej niczym impregnować, a więc nie potrzebujesz dodatkowego czasu na zajmowanie się tą ozdobą.

Jeśli chcesz zamówić taką pergolę, o jakiej marzysz, nie ma problemu – na rynku istnieją zarówno gotowe modele, jak i możliwości stworzenia dokładnie takiego dodatku do ogrodu, jaki jest Ci potrzebny. Niezależnie czy projektujesz park, czy aranżujesz swój ogródek lub balkon – pergola jest świetnym do niego dodatkiem.


Pergolę, zgodnie z Twoimi preferencjami, może wykonać firma Termo Floor, wykonująca różne drewniane konstrukcje.