Architektura ogrodowa – różne warianty

Piękny ogród to nie tylko drzewa, zadbane krzewy i równy trawnik. Na ogólny efekt składa się wiele czynników – to, jak ogród komponuje się z wyglądem budynku, jest również bardzo istotne. Otoczenie domu powinno podkreślać jego charakter – wydobywać to, co szczególnie atrakcyjne w konstrukcji, a także tuszować ewentualne niedociągnięcia. Istnieją poza tym inne elementy architektury ogrodu, które mogą znacznie wpłynąć na wygląd nawet bardzo skromnie zagospodarowanego ogródka.

Reprezentacyjna część ogrodu

Zazwyczaj ogród otaczający dom można podzielić na dwie strefy – pierwszą część stanowi miejsce przed samym domem. To przestrzeń łącząca bramę z wejściem. Zazwyczaj znajduje się w niej też podjazd prowadzący do garażu, ścieżka do drzwi wejściowych. W tej części ogrodu rzadko jest miejsce na dodatkowe urozmaicenia – tak się w każdym razie wydaje na pierwszy rzut oka. Sam podjazd może stać się polem do popisu dla kreatywności właściciela posesji lub projektanta, jeśli wykorzystamy dostępne na rynku materiały.

bruk

Ładnie ułożona kostka brukowa na podjeździe
stanie się elementem dekoracji ogrodu i domu.

Na szczęście mija era brzydkich betonowych podjazdów, które nie dość, że wyglądają dość odpychająco, są równocześnie bardzo niekorzystne dla gleby, która w miejscu wylewki betonowej jest niemal pozbawiona wody – co nie służy także ziemi w najbliższym otoczeniu, a więc w naszym ogrodzie. O wiele częściej na podjazdach spotyka się bruk, który jest solidny i trwały jak naturalny kamień, a dzięki przygotowaniu odpowiedniego podłoża pozwala glebie na kontakt z wodą.

Rozmieszczone tu i ówdzie rośliny czy skromny klomb mogą uatrakcyjnić nawet najmniejsze podwórko przed domem. Jeśli zadbamy o równo przystrzyżony trawnik i porządek, wówczas nawet bez dodatkowych ozdób zyskamy elegancki ogród przed domem.

Swoboda za domem

W drugiej części ogrodu, czyli tej znajdującej się raczej za domem, zazwyczaj panuje większa swoboda. Przestrzeń ta jest osłonięta przed wzrokiem przechodniów czy przypadkowych gości i można w niej czuć się jak w samym domu. To pewne przedłużenie salonu, zwłaszcza jeśli ogród łączy się z domem przez taras. Tutaj również bruk może posłużyć jako bardzo przydatny materiał – jeśli taras jest umiejscowiony bezpośrednio na gruncie, brukowane podłoże jest bardzo prostym, stosunkowo niedrogim rozwiązaniem.

dekoracja w ogrodzie

Dyskretne dekoracje dać bardzo przyjemny efekt.

Materiał ten doskonale nadaje się do długotrwałego użytkowania na zewnątrz – jest odporny na wilgoć i ścieranie, więc nawet po kilku latach nie będzie nosił śladów zużycia, co może się stać zmorą właścicieli drewnianych tarasów. Kostka brukowa znakomicie sprawdzi się również na schodach lub jako materiał do wyłożenia ścieżek w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest wykonanie z bruku ścieżek ogrodowych – ocenia specjalista z firmy Libet, która zajmuje się produkcją właśnie tego typu materiałów.

Inne elementy architektury ogrodowej to wszelkiego rodzaju altany, budki – z drewna lub metalu, choć trzeba przyznać, że te drewniane mają szczególny urok. Wiele osób decyduje się również na kamienne studnie lub drewniane wiatraki – aby urozmaicić ogród takimi elementami trzeba już więcej miejsca, by nie ryzykować zbyt dużego nagromadzenia różnych drobnych dodatków na kilkunastu metrach kwadratowych.